[38] : Slawonia opuszcza Konfederację Amicitia!

Ikonka artykułu jest fragmentem Micronationballa autorstwa Józefa Sowińskiego

Dnia 17 kwietnia 2017 roku Prezydent Federacji Slawonii Ludwik Tomović złożył na ręce Prezydenta Konfederacji Amicitia Eddarda Noqterna wypowiedzenie Traktatu o utworzeniu Konfederacji Amicitia. Zgodnie z zapisami tego traktatu wypowiedzenie stanie się prawomocne 17 czerwca 2017, jednak już teraz Slawonia przeniosła się na swoje dawne forum i tam publikuje nowe posty.

Tło wydarzenia

Zanim utworzono Konfederację, przed jej potencjalnymi uczestnikami roztaczano pięknie wyglądające wizje utworzenia silnego związku państw, które wzajemnie będą się wspierać i wspólnie będą kreować aktywność.
Niewiele ponad dwa miesiące pokazały że założenia były słuszne i piękne, jednak bardzo trudne bądź niemożliwe w realizacji.
Myśl o wyjściu Slawonii z Konfederacji kiełkowała w głowie jej prezydenta już od kilku dni, co przejawiło się między innymi w rezygnacji Ludwika Tomovicia z funkcji Doradcy Prezydenta Konfederacji Amicitia ds. kultury, sportu i rozrywki.
Po refleksji i bilansie zysków i strat Slawonii, Tomović podjął decyzję o opuszczeniu Konfederacji.

Zachęty Tomovicia do większej aktywności w inicjatywach innych poszczególnych państw KA oraz wskazanie na fakt, że wypadałoby aby obywatele Konfederacji angażowali się na podforach poszczególnych państw KA spotkały  się z dosyć niefortunnymi wypowiedziami Prezydenta Konfederacji:

„Czy rzeczywiście? Każdy jednak tu jest dla własnego państwa plus dla KA. Jeśli ktoś nie interesuje się klimatami jakiejś nacji nie ma obowiązku się tam udzielać. Po to jest różnorodność, żeby wybrać to co się lubi.”

„No, a po co Ludwiku, mamy robić coś czego nie lubimy? W mikronacjach jesteśmy dla zabawy, a nie dla robienia czegoś na siłę, tylko po to żeby była aktywność i wsparcie.”

Przyklasnął temu Król Hasselandu:

„Dokładnie tak  –  popieram!”

A więc tak wyglądają w rzeczywistości poglądy przedstawicieli jednego z członków Konfederacji Przyjaciół.

Oczywiście, można przyjąć że powyższe słowa były wyjątkowo niefortunnymi wypowiedziami, nie przekazującymi wiernie myśli i poglądów autora. Jednak pełniąc wysokie funkcje publiczne należy trzy razy zastanowić co się pisze i jak to może być odebrane.
Oczywiście wypowiedzi te nie są głównym powodem opuszczenia Konfederacji przez Slawonię, pokazują jednak mentalność i poglądy ich autorów.
Chciałbym się mylić.

Slawonia chce być samodzielna i nie może się zgodzić na pompowanie aktywności do innego państwa, nie otrzymując nic w zamian. To byłoby pasożytnictwo, a nie partnerska relacja.

Słabo i niesprawiedliwie wyglądała również konstrukcja forum, na forum Konfederacji z poziomu strony głównej forum nie widać informacji o nowych postach na forach Slawonii i Brodrii, co wskazuje na uprzywilejowanie Hasselandu, co prawda gospodarza forum, ale jednak równorzędnego członka Konfederacji.

Reakcje w Konfederacji

Wypowiedzenie Traktatu spotkało się z żywą reakcją obywateli Konfederacji:

 

„Rząd Królestwa Hasselandu wyraża głęboki smutek w związku z chęcią odejścia Slavonii z Konfederacji. […]”

„[…] Ja osobiście, mimo że tego nie wyrażałem publicznie jestem, byłem i będę przyjacielem Federacji Sla(v)wonii i życzę Jej szczęścia.”

Józef Sowiński, premier Hasselandu

„Deus vult.”

Naoki Asato, Namiestnik Wielkiego Księstwa Bałmucji

„Smatek i żal.”

Piotr Paweł I, Król Hasselandu

„[…] Smutek ponieważ nie zdołaliśmy się jeszcze porządnie wszyscy scementować, a żal bo piękna koncepcja 3 państw złączonych konfederacją właśnie przeżywa kryzys z którego może się nie podnieść. Jest to zdecydowanie porażka dla Nas wszystkich… Ważne w tej chwili jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków by podobna sytuacja nie powtórzyła się. „

Józef Sowiński, premier Hasselandu

„Ubolewam, że taka decyzja została podjęta tak szybko. Jeżeli miał Pan jakieś zastrzeżenia wobec mojej osoby, mógł Pan przecież zgłosić je  Radzie Prezydenckiej. Jeżeli Obywatelom Konfederacji nie odpowiadają moje działania na stanowisku Prezydenta rozważyłbym podanie się do dymisji. Żałuję również, że ewentualnych błędów nie przedstawił Pan Prezydent aby móc je naprawić, zamiast pozostawiać.

Wypowiedzenie Traktatu potrwa dwa miesiące. W tym czasie jest jeszcze szansa, aby dojść do porozumienia i zaniechać rozpad Konfederacji. Liczę, że uda nam się jednak dojść do porozumienia.”

Eddard Noqtern, Prezydent Konfederacji Amicitia

Zapowiedź wyjścia Slawonii z Konfederacji stała się również katalizatorem refleksji nad stanem Konfederacji i zmianami jakie powinny nastąpić. O tym napiszemy jednak w kolejnym artykule.

Reakcje w Slawonii

Specjalnie dla Njitickich novic wypowiedział się Prezydent Federacji Slawonii, Ludwik Tomović:

„Wyjście Federacji Slawonii z Konfederacji Amicitia jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Spróbowaliśmy, nie wyszło, trudno.
Nie zamykam się jednak na współpracę z Brodrią i Hasselandem, ale nie w ramach Konfederacji.
Chciałbym także zapewnić o jak najserdeczniejszych i życzliwych stosunkach wobec narodów brodryjskiego i hasselandzkiego.”

Dziennikarze Njitickich novic wyszli także na ulice Njiticy pytając przechodniów co sądzą o opuszczeniu Konfederacji przez Slawonię:

” To dobra decyzja, Slawonia będąc w Konfederacji nic nie zyskiwała, a tylko traciła”

Josip, pracownik naukowy

” W sumie jest mi to obojętne, ale lepiej być samodzielnym niż niepotrzebnie się ograniczać”

Marjetka, studentka

” Panie, co mnie Pan zaczepiasz, co mnie to. Poratuj Pan lepiej dinarkiem albo chociaż 50 deni”

Michaił, degustator lokalnych trunków

A jakie jest Wasze zdanie, drodzy czytelnicy?
Dajcie znać w komentarzach!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s